معرفی مکمل ها

مکمل ال آرژنین در بدنسازی

سرفصل های این مقاله

آرژنین یکی از آمینواسیدهای بدن انسان است که در ساخت پروتئین مشارکت‌ می‌کند. آمینواسیدها را به ۲ دسته ضروری و غیرضروری تقسیم‌ می‌کنند. آمینواسیدهای ضروری آنهایی هستند که در بدن ساخته‌ نمی‌شوند و باید توسط رژیم غذایی یا مکمل‌ها در اختیار بدن قرار بگیرند. در مقابل بدن انسان می‌تواند آمینواسیدهای غیرضروری را خودش بسازد.آرژنین را نوعی آمینواسید نیمه ضروری یا شرطی (Semi-Essential) در نظر‌ می‌گیرند. چون بدن انسان‌ می‌تواند این اسیدآمینه را بسازد؛ اما در شرایط خاصی باید با مصرف مکمل آرژنین، مقدار لازم از این آمینواسید را به بدن رساند.


حرف L در ابتدای ال آرژنین مخفف اصطلاح شیمی «Levorotatory» است؛ یعنی حالتی که آمینو آرژنین به یک مولکول پروتئینی آزاد متصل نیست. این حالت، شکل نهایی آمینواسید آرژنین در بدن انسان است. بنابراین‌ می‌توان گفت جذب قرص ال آرژنین در بدن سریع‌تر صورت‌ می‌گیرد؛ با این حال تفاوت فاحشی بین قرص‌های آرژنین و ال آرژنین وجود ندارد.

موارد مصرف قرص ال آرژنین چیست؟

خواص مکمل آرژنین در بدنسازی با مطالعات بسیاری ثابت شده است؛ اما این مکمل به جز بدنسازی برای موارد دیگری هم استفاده‌ می‌شود. قرص ال آرژنین در بهبود و درمان عارضه‌های زیر تا حد زیادی کمک کننده است:

 • احساس درد در ناحیه قفسه سینه
 • فشار خون بالا،سردردهای میگرنی،چاقی
 • سردردهای ناشی از گرفتگی عروق
 • مشکلات مختلف مربوط به گرفتگی رگ‌ها و جریان خون
 • رفع مشکلات نعوظ و تقویت قوای جنسی در مردان
 • جلوگیری از خطر پره اکلامپسی (Preeclampsia)  در دوران بارداری که باعث بالا رفتن فشار خون مادر شده و در موارد شدید‌ می‌تواند منجر به سقط جنین شود.

تاثیر آرژنین در عضله سازی

اگر بپرسید مهم‌ترین تاثیر آرژنین در بدنسازی چیست که مصرف آن را ضروری‌ می‌کند، باید به نقش این مکمل در عضله سازی اشاره کنیم. مکمل ال آرژنین‌ می‌تواند ترشح هورمون رشد را تحریک کند. این هورمون در افراد ورزشکار باعث رشد و به اصطلاح بزرگ‌تر شدن ماهیچه‌ها‌ می‌شود. مصرف مکمل آرژنین در زمان استراحت‌ می‌تواند ترشح هورمون رشد را تا ۱۰۰ برابر افزایش دهد.

یکی از دلایلی که برخی از افراد قرص ال آرژنین را برای افزایش قد مصرف‌ می‌کنند، همین است. برای افزایش قد لازم است آرژنین در سن خاصی مصرف شود و برای این کار باید حتما با پزشک مشورت کنید. چرا که ترشح بیش از اندازه هورمون رشد در بدن، عوارض خطرناکی در پی خواهد داشت.

نقش آرژنین در بهبود عملکرد ورزشی

همان طور که پیش‌تر اشاره کردیم، با مصرف قرص ال آرژنین، این ماده در بدن تبدیل به نیتریک اکسید‌ می‌شود. نیتریک اکسید بهترین ماده برای بالا بردن استقامت و مقاومت بدن در طول تمرینات ورزشی است. این ماده با گشاد کردن عروق و رگ‌های خونی، گردش خون را تقویت کرده و اکسیژن بیشتری به ماهیچه‌ها‌ می‌رسند.از طرف دیگر آزاد شدن نیتریک اکسید از فشار خون و ضربان قلب شدید هم جلوگیری‌ می‌کند. در نتیجه با مصرف مکمل آرژنین، یک محافظ قلبی مطمئن دارید و‌ می‌توانید بدون خستگی، شدت تمرینات یا مدت آنها را بیشتر کنید. براین باوریم که اگر بعد از تمرین ورزشی عضله‌‌ای درد داشته باشد، یعنی رشد‌ می‌کند. از دیدگاه علمی این تصور اشتباه نیست؛ البته زمانی که درد خفیف تا متوسط باشد. این درد به دلیل آسیب‌های میکروسکوپی عضلانی ایجاد‌ می‌شود و بعد از بهبودی، عضله قوی‌تر و بزرگ‌تر خواهد بود.اما‌ می‌توان به کمک مکمل‌ها و مواد غذایی خاصی، دردهای بعد از تمرینات ورزشی را کاهش داد. یکی از اثرات ارژنین در بدنسازی از بین بردن سریع لاکتات و آمونیاک است که عامل درد در ماهیچه‌ها هستند. 

خواص مهم درمانی آرژنین

خواص ال آرژنین در بدنسازی فقط به قوی کردن ماهیچه‌ها محدود‌ نمی‌شود؛ این مکمل مفید‌ می‌تواند فشار خون را در زمان انجام تمرینات ورزشی تنظیم کند. از طرف دیگر آرژنین در افرادی که مشکلات فشار خون دارند،‌ می‌تواند به کاهش فشار خون سیستولیک (عدد بالا) و دیاستولیک (عدد پایین) کمک کند. از دیگر خواص آن می توان به تنظیم سطح قند در بدن اشاره نمود. این آمینواسید‌ می‌تواند با بهبود متابولیسم گلوکز و حساسیت به انسولین، برای افراد مبتلا به دیابت مفید باشد. نیتریک اکسید حاصل از این اسیدآمینه در عملکرد سلولی و نحوه پاسخ بدن به انسولین نقش دارد. بنابراین با در دسترس بودن نیتریک اکسید، سلول‌هایی که انسولین ترشح‌ می‌کنند عملکرد بهتری خواهند داشت و قند خون تنظیم‌ می‌شود. براساس مطالعات انجام شده طبق مطالعات انجام شده، ال آرژنین‌ می‌تواند در تقویت سیستم ایمنی نقش داشته باشد و بدن را در برابر شیوع بیماری‌های عفونی، مقاوم سازد. این آمینواسید روی تولید و انتشار سلول‌های T که تنظیم کننده پاسخ‌های ایمنی هستند، تاثیر‌ می‌گذارد و محرکی برای تولید بیشتر آنهاست. یکی دیگر از خواص مکمل آرژنین، بهبود عملکرد جنسی است. این مکمل با آزاد کردن اسید نیتریک و تقویت گردش خون در تمامی قسمت‌های بدن از جمله ناحیه تناسلی،‌ می‌تواند در بهبود اختلالات نعوظ کمک کننده باشد.

مقدار مصرف آرژنین در بدنسازی

دوز مصرف آرژنین برای افراد مختلف، متفاوت است؛ اما به طور کلی بین ۶ تا ۳۰ گرم در روز توصیه‌ می‌شود. معمولا دوز روزانه را به دو یا سه دوز کوچک تقسیم‌ می‌کنند که مجموع آنها نباید از دوز روزانه بیشتر شود.برای اینکه عوارض قرص ال آرژنین ۱۰۰۰ را تجربه نکنید، بهتر است با دوز روزانه ۵ یا ۶ گرم شروع کنید و اگر بدن واکنش بدی نشان نداد، به مرور آن را افزایش دهید.مدت زمان مصرف این مکمل ۲ تا ۳ ماه است که در این بازه زمانی در صورت مصرف مداوم مکمل، خاصیت آرژنین در بدنسازی را خواهید دید. بعد از این بازه، ۲ ماه مصرف مکمل را قطع کنید و دوباره این چرخه را از سر بگیرید.

زمان مصرف ال آرژنین در بدنسازی

مکمل ال آرژنین برای تحریک هورمون رشد و عضله سازی بهتر است دو تا سه بار در روز استفاده شود. بهترین زمان مصرف این مکمل به شرح زیر است:

 • نیم ساعت قبل از خواب (ترجیحا با معده خالی برای جذب سریع‌تر) – ۸ تا ۱۰ گرم
 • نیم ساعت پیش از شروع تمرین ورزشی – ۴ تا ۱۰ گرم
 • پس از انجام تمرینات ورزشی سنگین برای بهبود دردهای عضلانی

عوارض جانبی ال آرژنین

زیاده‌روی در مصرف ال آرژنین ممکن است بعضی عوارض جانبی را به دنبال داشته باشد. این عوارض جانبی نادر هستند و به میزان ال آرژنین مصرف شده بستگی دارند. از جمله عارضه‌های ناخوشایند ناشی از مصرف زیاد ال آرژنین می‌توانیم به افزایش سطح فشار خون، بدتر شدن علائم دیابت، حساسیت، شکم درد و نفخ، عدم تعادل مواد شیمیایی در خون و افزایش خطر خونریزی در زنان باردار اشاره کنیم. اگر در طول روز بیشتر از ۱۵ تا ۳۰ گرم ال آرژنین مصرف کنید، ممکن است دچار حالت تهوع و استفراغ شوید.

مصرف ال آرژنین به اندازه‌‌ای که در مواد غذایی وجود دارد بی‌خطر است و هیچ عارضه‌ی جانبی را به دنبال نخواهد داشت. به یاد داشته باشید که زنان باردار و شیرده نباید ال آرژنین مصرف کنند. بعضی از افراد ممکن است با مصرف ال آرژنین عوارض خطرناکی را تجربه کنند. ال آرژنین ممکن است منجر به افزایش احتمال مرگ بعد از حمله‌ی قلبی شود.

علاوه بر این ممکن است کنترل فشار خون را طی عمل جراحی دشوارتر کند. این نوع اسید آمینه ممکن است منجر به بیماری‌های جدی در نوزادان و کودکان شود. علاوه بر این ممکن است با بعضی از داروهای کنترل فشار خون تداخل پیدا کند. هرچند به نظر می‌رسد مصرف ال آرژنین به میزان کم خطری ندارد. مطالعات در این زمینه محدود هستند‌. بنابراین قبل از مصرف مکمل ال آرژنین حتما با پزشک مشورت کنید تا مطمئن شوید هیچ خطری شما را تهدید نمی‌کند‌.

میزان مصرف ال آرژنین

میزان مصرف مکمل ال آرژنین به سن، جنسیت و وضعیت سلامتی شما بستگی دارد. به نظر می‌رسد مصرف ۳ تا ۸ گرم مکمل ال آرژنین در طول روز برای انسان‌ها ایمن است. در ادامه دوز توصیه شده برای مصرف ال آرژنین را برای افراد مختلف آورده‌ایم.

۱. بیماران قلبی و عروقی

۳ تا ۶ گرم، دو بار در روز (صبح و شب)

۲. افرادی که ورزش می‌کنند

۵ تا ۹ گرم، یک بار در روز

موارد احتیاطی در مصرف ال آرژنین

اگر می خواهید از ال آرژنین استفاده کنید، موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • بارداری و شیردهی: مصرف این آمینو اسید در کوتاه مدت مناسب است، اما در مورد اثرات استفاده طولانی مدت از این آمینو اسید در دراز مدت اطلاعاتی در دسترس نیست.
 • کودکان: مصرف این آمینو اسید در دوزهای بالا به صورت دهانی و یا وریدی برای کودکان بسیار خطرناک است و خطر مرگ را در پی دارد.
 • آسم: اگر این آمینو اسید به صورت خمیر مصرف شود و بخار آن به درون دستگاه برود، خطر آسم را در پی دارد.
 • سیروز: افرادی که مبتلا به بیماری سیروز هستند، این آمینو اسید را باید با احتیاط مصرف کنند.
 • کمبود گوانیدینواستات متیل ترانسفراز: افرادی که به این بیماری ارثی مبتلا هستند نمی توانند آرژنین و کراتین را در بدن تجزیه کنند و همین امر مشکلات زیادی را برای آنها به وجود می آورد. این افراد نباید از آرژنین استفاده کنند.
 • تبخال: ممکن است آرژنین تبخال را بدتر کنید. به همین دلیل کسانی که تبخال دارند نباید از محصولات حاوی ال آرژنین استفاده کنند.

کسانی که به فشار خون پایین مبتلا هستند، اخیر حملات قلبی را تجربه کرده اند و به بیماریهای کلیوی مبتلا هستند، نباید از این آمینو اسید استفاده کنند. همچنین، کسانی که اخیرا جراحی کرده اند باید مصرف آرژنین را حداقل به مدت 2 هفته کنار بگذارند.

نمایش بیشتر

مدیر سایت

پویا شوکتی هستم دارنده مدرک دکترای فیزیولوژی ورزشی،مربی و داور درجه یک و بین المللی.در حال حاضر به تدریس در فدراسیون های ورزشی و دانشگاه تربیت بدنی خوارزمی مشغول هستم.باعث افتخار اینجانب است که در مربی فیت دانش و تجربیات خود را در اختیار علاقمندان بدنسازی و فیتنس قرار دهم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا