معرفی مکمل ها

مکمل CLA

سرفصل مطالب این مقاله

هریک از افرادی که به ورزش بدنسازی مشغول هستند برنامه چربی سوزی خاص خود را دارند اما دو ویژگی مهم و مشترک در بین تمام بدنسازان این است که تمرین مداوم و برنامه تغذیه ای مناسبی را دنبال کنند.بعد از داشتن این دو ویژگی مهم آن است که بدانید چربی سوزهای خوب به شما کمک می کنند که فرآیند چربی سوزی را تسریع کنید.در ادامه قصد داریم بهترین چربی سوزهای متداول بین ورزشکاران رشته بدنسازی و فیتنس را به شما معرفی کنیم.

معرفی مکمل CLA

قرص CLA یا قرص لینولئیک اسید دوگانه مکمل غذایی است که در واقع یک نوع اسید چرب از خانواده امگا 6 محسوب می شود.به طور کلی 28 نوع امگا 6 وجود دارد که اسید لینولئیک یکی از آنهاست.این نوع اسید چرب در بسیاری از مواد غذایی مانند گوشت، فراورده های لبنی و برخی گیاهان وجود دارد و برای ادامه حیات ضروری است. مصرف قرص سی ال ای به عنوان بهترین چربی سوز بدنسازی در کنار وعده‌های غذایی صبحانه، ناهار و شام با افزایش چربی سوزی تأثیر به سزایی در کاهش وزن افراد خواهد داشت. قرص چربی سوز قوی بدنسازی سی ال ای از وارد شدن چربی‌های مضر مواد غذایی به جریان خون جلوگیری کرده و موجب کاهش ذخیره‌سازی توده‌های چربی در سلول‌ها می‌شود. همچنین مکمل CLA ضمن کوچک کردن سلول‌های چربی، بدن را از تشکیل بافت‌های چربی جدید محافظت می‌کند. در بدن برخی از افراد به دلیل عدم دریافت منابع غذایی به اندازه کافی و ایجاد سوء تغذیه، اسید چرب امگا 6 در نوع لینولئیک کاهش خواهد یافت.
از این رو لازم است تا با مصرف دوز مناسبی از این دارو ادامه حیات را تضمین کرد.
البته بهتر است پزشک متخصص ضرورت مصرف آنرا تشخیص دهد.
از طرفی کسانی هستند که از مکمل قرص CLA برای دیگر اهداف که یکی از آنها کاهش وزن است، استفاده می کنند.

مقدار مناسب قرص CLA در روز

این مکمل دارویی و غذایی توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تایید شده است.برای آن مقدار مصرف روزانه مشخص شده است. با این وجود نباید دوز دلخواهی از آن را بدون مشورت با پزشک مصرف کرد. اغلب مصرف روزانه بین 3 تا 6 گرم قرص CLA در نظر گرفته شده است. اگر از این مکمل به منظور لاغری استفاده شود، مصرف 3 گرم در روز لازم است. مصرف بیشتر از 6 گرم در روز می تواند آسیب های جبران ناپذیری را برای افراد به همراه داشته باشد. 

مکمل CLA چگونه بر روی لاغری تاثیر می گذارد؟

همانطور که بیان شد این قرص از نوعی چربی تهیه می شود.دریافت چربی ها به تامین انرژی کمک می کنند. چربی های مفید می توانند در از بین بردن چربی های مضر بسیار موثر باشند.قرص CLA روی سوخت و ساز بدن تاثیر می گذارد. لینولئیک اسید به کار برده شده در این قرص، یکی از چربی های مفید است. این چربی روی سیستم گیرنده های سیگنال چربی سوزی یا متابولیسم بدن، تاثیر گذار هستند. در نتیجه لاغری و چربی سوزی را به همراه خواهند داشت.

عوارض احتمالی استفاده بیش از حد

به طور کلی اگر ماده مغذی از راه صحیح آن یعنی از طریق مصرف مواد غذایی سالم به بدن برسد، برای بدن مفید است و باعث سلامتی می شود. ولی اگر همان ماده مغذی از طریق مکمل های غذایی که در آزمایشگاه تهیه می شوند به بدن برسد، می تواند برای بدن آسیب های جدی را به همراه داشته باشد. از جمله مضرات استفاده بیش از حد این مکمل می توان به ابتلا به کبد چرب نام برد که در آن به واسطه تجمع چربی در کبد ممکن است سلامت فرد به خطر افتاده و حتی جان خود را از دست دهد.از دیگر مضرات آن می توان به دیابت نوع 2 نیز اشاره کرد.سندروم متابولیک،بروز التهابات بدنی،حساسیت به انسولین،کاهش چربی خوب و افزایش چربی بد در بدن،مشکلات گوارشی و آسیب رسانی به سلول ها از جمله عوارض ناشی از استفاده نا متعادل این مکمل می باشد.به همین دلیل پیشنهاد می شود با یک متخصص امر تغذیه و بدنسازی مشورت نمایید. محققین مدعی هستند، مصرف CLA، می تواند در بالا بردن چربی سوزی، آن هم حداقل مورد نیاز برای عملکرد بدن، نقش داشته باشد.


از طرف دیگر مصرف آن احساس سیری را برای فرد می تواند به همراه داشته باشد.به همین دلیل گفته می شود استفاده از قرص CLA برای افزایش اکسیداسیون اسیدهای چرب در زیر پوست تاثیر گذار است. همچنین محققین بر این عقیده اند که موجب تحریک شکستن و مهار ساخت چربی می شود. از طرف دیگر برای بالا بردن انرژی ورزشکاران و تنفس بهتر نیز مفید است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا