تغذیه در بدنسازی

نباید ها در تغذیه بدنسازی

سرفصل های این مقاله

داشتن اندامی زیبا و مناسب اتفاقی حاصل نمی شود.با خود صادق باشیم و به دنبال راههای غلط و باورهای پوچ نباشیم.بدنسازی یک دانش است که افراد بدون آن به مقصد نخواهند رسید چه بسا افرادی که از دیگران برنامه های اشتباه تغذیه و تمرینی دریافت کرده اند و به بدن خود آسیب های جدی رسانده اند.برخی از مربیان ورزشی که تخصصی در علم تغذیه ندارند به شاگردان و مخاطبان خود برنامه های تمرینی و تغذیه نامناسب بدون هیچ اصول علمی پیشنهاد می دهند و افراد مخاطب با دیدن بدن های مربیان مورد نظر گول می خورند که حتما با این برنامه غذایی به آن هدف رسیده اند درحالی که هرکس با توجه به فیزیک بدنی که دارد نیازمند یک برنامه تمرینی و غذایی خاص خودش می باشد.اینگونه مربیان به همه افراد یک برنامه غذایی پیشنهاد می کنند.در ادامه برای دانش تغذیه نبایدهای غذایی که بطور کلی برای تمام بدنسازان وجود دارد و لازم است به آن اهتمام ویژه ای داده شود تقدیم شما می شود.

ملاحظات مهم غذایی در بدنسازی

الکل: الکل می‌تواند تأثیر منفی بر توانایی بدن برای عضله سازی و چربی سوزی داشته باشد خصوصاً اگر مقدار زیادی مصرف شود.

مصرف زیاد مواد قندی: اگرچه این خوراکی‌ها کالری زیادی فراهم می‌کنند ولی از نظر مواد مغذی ضعیف هستند. خوراکی‌هایی مانند آب‌نبات، دونات ها، کوکی‌ها، بستنی، کیک، نوشیدنی‌هایی مانند نوشابه‌ها و حتی نوشیدنی‌ها ورزشی جزء غذاهای ممنوعه در بدن‌سازی هستند.

غذاهای سرخ‌شده: این غذاها اگر زیاد مصرف شوند باعث افزایش التهاب در بدن و بروز بیماری‌های مختلف می‌شوند. نمونه‌هایی از این خوراکی‌ها شامل ماهی، جوجه، سیب‌زمینی سرخ‌شده هستند.

علاوه براین خوراکی‌ها مواد غذایی خاصی وجود دارد که شما قبل از رفتن به باشگاه باید از مصرف آن‌ها خودداری کنید زیرا هضم این خوراکی‌ها آهسته صورت می‌گیرد و ممکن است در طول تمرین باعث معده درد شوند. این مواد خوراکی عبارت‌اند از:

غذاهایی با محتوای بالای چربی: گوشت‌های خیلی چرب، خامه، سس‌های غلیظ و کیک‌های خامه‌ای

غذاهایی محتوی فیبر فراوان: انواع لوبیا و سبزیجات خانواده کلم مانند بروکلی یا گل‌کلم.

نوشیدنی‌های گازدار: آب‌های گازدار یا نوشابه‌های رژیمی

گندمگندم حاوی کربوهیدرات و ماده شیمیایی است. حذف کردن آن موجب لاغری می شود و از عمل هضم جلوگیری می کند.

روغن نباتی : روغن نباتی حاوی اسیدهای چرب و امگا 6 است و همچنین غیر طبیعی است و باعث عفونت در بدن می شود.

میان وعده های کم کالری : غذاهای کم کالری حاوی مقدار زیادی شکر و… هستند که کاملا برای بدن مضر هستند.

غذاهای غیر طبیعی : غذاهای غیر طبیعی رژیم غذایی را به دلیل چربی های ناسالم و کالری زیاد خراب میکند. بهتر است که بدنسازان از این نوع غذاها اجتناب کنند

اجتناب از غذاهای فرآوری شده

غذاهای وسوسه کننده ای مانند نوشیدنی های گازدار، فست فودها و چیپس همه جا هستند. شما باید یاد بگیرید از این دشمنان قندی و چرب دوری کنید (حتی وقتی گرسنه هستید). کالری های تهی سراسر زندگی ما را فرا گرفته اند اما بدنسازان موفق می دانند چطور از آنها دوری کنند. فرآورده های آرد سفید (دونات، نان سفید و چیزهایی از این قبیل) به ویژه برای فیزیک بدنی شما مناسب نیستند. حتی نوشیدنی لیموناد ممکن است قند بیشتری نسبت به لیموی طبیعی داشته باشد. گوشتهای فرآوری یخ زده با نیترات و مواد نگه دارنده ای که دارند ارزش غذایی بسیار کمتری نسبت به گوشت خالص تازه دارند.

نمایش بیشتر

مدیر سایت

پویا شوکتی هستم دارنده مدرک دکترای فیزیولوژی ورزشی،مربی و داور درجه یک و بین المللی.در حال حاضر به تدریس در فدراسیون های ورزشی و دانشگاه تربیت بدنی خوارزمی مشغول هستم.باعث افتخار اینجانب است که در مربی فیت دانش و تجربیات خود را در اختیار علاقمندان بدنسازی و فیتنس قرار دهم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا