تغذیه در بدنسازی

نقش متخصص تغذیه در سلامتی ورزشکاران

سرفصل های این مقاله

دکتر متخصص تغذیه در زمینه تغذیه و رژیم غذایی تخصص دارد و با علم بر غذا و تأثیر آن بر سلامت انسان برنامه غذایی سالمی به مراجعه‌کنندگان ارائه می‌دهد. متخصصان تغذیه در چهار حوزه اصلی فعالیت می‌کنند که شامل تغذیه بالینی، مدیریت خدمات غذایی، جامعه و تحقیقات است.متخصصان تغذیه بالینی در موقعیت‌های بالینی فعالیت دارند و مراقبت از بیماران بستری یا بیماران سرپایی را برعهده دارند. این متخصصان به خانواده بیماران در ارزیابی، طراحی و اجرای استراتژی‌های رژیم غذایی و درمان‌های تغذیه‌ای کمک می‌کنند. این متخصصان می‌توانند در مطب شخصی یا بیمارستان‌ها خدمات ارائه دهند.

وظایف متخصص تغذیه

  •  ارزیابی نیازهای تغذیه ای و بهداشتی بیماران و مراجعین
  • مشاوره در مورد مسائل تغذیه و عادات غذایی مناسب به بیماران
  • تعیین برنامه های غذایی و تغذیه ای با درنظر گرفتن ترجیحات و بودجه مشتریان
  • ارزیابی اثرات برنامه های غذایی و تغییر آنها در صورت نیاز
  • تکمیل فرم ثبت عادات تمرینی و برنامه مسابقات برای ورزشکاران
  • برنامه ریزی غذایی روزانه ویژه مسابقات یا تمرینات
  • برنامه ریزی غذایی برای کاهش یا افزایش وزن ورزشکاران
  • ارتباط موثر با ورزشکار جهت موفقیت در تغذیه مناسب ورزشکاران
  • برنامه ریزی مصرف مکمل های غذایی

ارزیابی موانع تغییر رفتاری ورزشکاران

ورزشکار نمی تواند در صورت وجود موانع رفتاری تغییری در خود ایجاد کند. باید واقع گرا بود و هر کدام از این موانع را به دقت تشریح کرد و راه حلی درست برای آنها پیش بینی کرد. ورزشکار باید اراده تغییر داشته باشد و با تغییرات هم ساز باشد. بدون تعهد ورزشکار بعید است که تغییر مثبتی ایجاد کند. از نظر یک ورزشکار همیشه مسئولیت بر عهده دیگران (مشاور تغذیه، مربی یا پزشکیار) است ولی باید خود او هم در این صف قرار گیرد.تشویق ورزشکار به مشارکت با قدری کنترل کل فرآیند تغذیه باعث می شود ورزشکار معمولا در این کار مشارکت کرده و به اهداف وفادار می شود. مشارکت دادن ورزشکار در برنامه ریزی غذایی ورزشکار را مسئول بار می آورد. واقعیت این است که در نهایت هیچ ورزشکاری نمی خواهد ناموفق باشد.بهره گیری از مجموعه ای از راهکارها استفاده از یک فرمول برای همه ورزشکاران کارگشا نیست. باید راهکارهای مختلفی در دست داشت تا برای هر ورزشکار فرمول مناسب را اجرا کرد.

تجویز مکمل های ورزشی مناسب ورزشکار

مکمل های غذایی فرآورده های غذایی می باشند که در چند سال اخیر استفاده از آن در بین ورزشکاران بسیار رایج شده است . استفاده از این مکمل ها ممکن است برای فرد خطرناک و بد باشد بنابراین باید به موضوع مکمل ها توجه شود.واقعیت آن است که بسیاری از ورزشکاران دانش تخصصی در زمینه  مصرف مکمل های غذایی را ندارند وفریب دلالان مکمل ها و فروشندگان بی سوادی را می خورند که تنها هدفشان کسب درآمد است.

بعضی از ورزشکاران باشگاهی گاهی میلیون ها تومان برای مکمل های غذایی هزینه می کنند و در نهایت نه تنها فایدهای برای آنها نداشته است بلکه خود را در معرض خطر عوارض جانبی مکمل ها و امکان مثبت شدن آزمایش دوپینگ قرار می دهند.

تنها راه چاره برای استفاده از مکمل هی غذایی  مراجعه به کارشناس ارشد تغذیه ورزشی مجرب  می باشد چرا که این اشخاص می تواند با ارزیابیهای تغذیه پیکرشناسی مشخص نماید ورزشکار با توجه به برنامه تمرینی خود به چه مکمل یا مکمل هایی نیاز دارد و راه ایمن دریافت مکمل ها چیست.

متخصص تغذیه چه خدماتی ارائه می دهد؟

مدیریت وزن: یکی از کارهای که کارشناس ارشد تغذیه باید برای ورزشکاران انجام دهد مدیریت وزن افراد است. تا با تغذیه مناسب وزن ایده آل داشته باشند.

افزایش توده عضلانی:  ارائه برنامه تغذیه جهت افزایش توده عضلانی متناسب با اهداف ورزشی و مناسب با ورزشی که فرد انجام می دهد.

 اندازه گیری قد و وزن: کارشناس ارشد تغذیه با اندازه گیری قد و وزن و همچنین اندازه گیری نسبت دور کمر به باسن ، محاسبه bmi حجم بدن ،سنجش میزان چین و چروک پوست بدن ، اندازه گیری قطر شکم رژیم تغذیه ای مناسب به ورزشکار ارائه می دهد.

تجویز مکمل‌های خوراکی: کارشناس ارشد تغذیه با دانشی که از مواد غذایی و مکمل های غذایی دارند می توانند مکمل های غذایی مناسب را به ورزشکاران ارائه دهند.

نمایش بیشتر

مدیر سایت

پویا شوکتی هستم دارنده مدرک دکترای فیزیولوژی ورزشی،مربی و داور درجه یک و بین المللی.در حال حاضر به تدریس در فدراسیون های ورزشی و دانشگاه تربیت بدنی خوارزمی مشغول هستم.باعث افتخار اینجانب است که در مربی فیت دانش و تجربیات خود را در اختیار علاقمندان بدنسازی و فیتنس قرار دهم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا