معرفی مکمل ها

پودر پروتئین در بدنسازی

سرفصل های این مقاله

پروتئین ماده‌ای مهم برای کمک به سوزاندن چربی است. پروتئین نه‌تنها متابولیسم شما را تقویت می‌کند، بلکه با کاهش هورمون تحریک‌کننده گرسنگی به نام گرلین، اشتهای شما را نیز سرکوب می‌کند.بر اساس یک منبع مطالعه معتبر در سال ۲۰۱۷، شرکت‌کنندگانی که به‌طور مرتب رژیم غذایی با پروتئین بالا می‌خورند نسبت به کسانی که این کار را نمی‌کردند، کاهش وزن قابل‌توجه‌تری داشتند.

 بااین‌حال، حتی شرکت‌کنندگانی که به‌طور مداوم رژیم پروتئین خوبی نداشتند اما مصرف پروتئین خودشان را افزایش دادند نیز موفق شدند وزن خود را کاهش دهند.سعی کنید همواره پودر پروتئین را به‌عنوان مکمل رژیم غذایی مورداستفاده قرار دهید تا اطمینان حاصل کنید که به‌طور مرتب به‌اندازه کافی این ماده مغذی را دریافت می‌کنید. برای این منظور هرروز حدود ۲۵ تا ۵۰ گرم پودر پروتئین مصرف کنید.

مزایای مصرف پودر پروتئین

بعضی از مزایای استفاده از پودر پروتئین برای افراد ورزشکار به شرح زیر است:

  • عضله سازی
  • دریافت اسید آمینه‌های ضروری برای بدن
  • کنترل وزن
  • ریکاوری بعد از تمرین

مضرات مصرف بیش از حد پودر پروتئین

مصرف بیش از حد پودر پروتئینی می‌تواند مشکلات زیر را به وجود بیاورد:

  • حالت تهوع،خستگی و سردرد
  • گرفتگی عضلات،نفح
  • ضعف در عملکرد کلیه‌ها
  • افزایش دفع کلسیم و افزایش پوکی استخوان
  • کمبود آب بدن
  • دریافت کالری بیش از حد

مصرف صحیح پودر پروتئین

هر برنامه‌‌ی ورزشی که دنبال می‌کنید چه ورزش‌های هوازی باشد یا ورزش‌های قدرتی، به حدود 55 گرم پروتئین در روز نیاز دارید. پودر پروتئین از مهم‌ترین منابع برای تامین این نیاز است. پروتئین آب پنیر سریع هضم است. پس از آنجایی که ممکن است بعد از تمرین میل زیادی به غذا خوردن نداشته باشید، مصرف پروتئین آب پنیر خیلی کمک می‌کند. کازئین آهسته هضم می‌شود و برای قبل از خواب مناسب است زیرا اسیدهای آمینه ساز عضله را در طول شب در جریان خون شما آزاد می‌کند تا بتوانند بافت عضلانی را هنگام خواب بازسازی کنند. شما می‌توانید پودر پروتئین را با آب بنوشید یا آن را با مایعات طعم‌داری مانند شیر یا آب نارگیل مخلوط کرده و به صورت یک اسموتی میوه‌ای سالم مصرف نمایید. حتی دستتان باز است که از پودر پروتئین در پخت غذاهای مختلف استفاده کنید.

پیشنهادات ارائه شده برای اکثر پودرهای پروتئینی معمولاً در حدود 30 گرم است. تحقیقات نشان می‌دهد که این مقدار برای ترمیم آسیب‌های ایجاد شده در اثر تمرین و شروع سنتز پروتئین عضله کافی است. پودر پروتئین به بافت عضلانی جدید کمک می‌کند. بهترین زمان مصرف پودر پروتئین بعد از پایان تمرین است زیرا در این زمان عضلات بیشتر به پروتئین احتیاج دارند. نوشیدن یک شیک پروتئینی آب پنیر مخلوط با آب سرد یا شیر، 30 دقیقه پس از اتمام جلسه‌ی تمرینی، با شارش اسیدهای آمینه به جریان خون، ریکاوری را آغاز می‌کند. این اسید آمینه‌ها به سرعت در سلول‌های عضلانی شما قرار می‌گیرند و به یک بافت عضلانی جدید تبدیل می‌شوند.

مواد موجود در پودر پروتئین

بسیاری از پودرهای پروتئین حاوی مواد اضافی برای تغذیه‌ی ورزشی هستند که برای حمایت یا تقویت عملکرد و بهبودی طراحی شده‌اند. در ادامه به سایر ترکیبات کلیدی پودرهای پروتئینی اشاره می‌کنیم:

کراتین: این ترکیب آلی به سلول‌ها قدرت می‌بخشد و توان لازم هنگام تمرین ورزشی شدید مانند بلند کردن وزنه‌ها را تامین می‌کند.

ال کارنیتین: این اسید آمینه که غالبا به محصولات آب پنیر رژیمی اضافه می‌شود، اسیدهای چرب را از سلول‌های چربی به حرکت در می‌آورد؛ بنابراین می‌تواند برای تأمین انرژی مورد نیاز، استفاده شود.

آنزیم‌ها: آنزیم‌ها یا پروبیوتیک‌ها به معده‌ی شما کمک می‌کنند تا ترکیبات خاصی را برای هضم بهتر و جذب مواد مغذی تجزیه کند.

نمایش بیشتر

مدیر سایت

پویا شوکتی هستم دارنده مدرک دکترای فیزیولوژی ورزشی،مربی و داور درجه یک و بین المللی.در حال حاضر به تدریس در فدراسیون های ورزشی و دانشگاه تربیت بدنی خوارزمی مشغول هستم.باعث افتخار اینجانب است که در مربی فیت دانش و تجربیات خود را در اختیار علاقمندان بدنسازی و فیتنس قرار دهم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا